Niezwykły jubileusz
21 listopada 2013 roku, w Urzędzie Gminy Ostrówek odbył się jubileusz 100-lecia urodzin Pana Stefana Zielińskiego z Antoniówki.
W kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku-Kolonii, ks. proboszcz Tomasz Raczkowski odprawił Mszę Św. w intencji Jubilata. W homilii ks. Kanonik przypomniał trudną historię naszej Ojczyzny, w której przyszło żyć Panu Stefanowi. Obecni na Eucharystii wierni modlili się o zdrowie i Boże błogosławieństwo na dalsze lata życia Pana Zielińskiego.
Dalszą część uroczystości, która odbyła się w budynku Urzędu Gminy poprowadziła Z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Bożena Paszkowska. W uroczystości udział wzięła liczna rodzina jubilata, ks. proboszcz naszej parafii Tomasz Raczkowski, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego - Pan Waldemar Podsiadły, Wicestarosta Lubartowski Pan Jacek Zalewski, władze naszej gminy: Wójt Pan Wójt Krzysztof Karczmarz i Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Pan Leszek Rogulski. Gościliśmy także, podpułkownika w stanie spoczynku Henryka Czerkasa - Prezesa Wojewódzkiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz innych członków zarządów: wojewódzkiego, powiatowego i gminnego tego związku. Obecny był również porucznik w korpusie oficerów w służbie zdrowia Pan Janusz Cyfrowicz. Pan Stefan Zieliński na uroczystości został odznaczony Medalem za zasługi dla Związku Kombatantów.
Jubilata odwiedziła delegacja oddziału KRUS z Lubartowa, z kierownikiem Panią Bożeną Mitura. Jubilat otrzymał miłą niespodziankę - decyzję KRUS o przyznaniu dodatku do emerytury. Była również delegacja ze wsi Antoniówka: Panie Alina Bujek i Jadwiga Rybak oraz Pan Henryk Rybak.
Wymienieni goście składali Dostojnemu Jubilatowi okolicznościowe listy, wyrazy wdzięczności i życzenia oraz obdarowywali kwiatami i prezentami.
Nie zabrakło również przedstawicieli naszych regionalnych mediów: Wspólnoty Lubartowskiej i Radia Lublin.
Część oficjalną uroczystości zakończył toast, przy którym tradycyjnie śpiewane "sto lat", zmodyfikowano na ?lat dwieście". Był tort i poczęstunek dla wszystkich zebranych. Nie zabrakło wspomnień z życia Jubilata. Pan Stefan wiele opowiadał nam o czasach wojny. To zadziwiające jak wiele pamięta, a w tych opowieściach jak sprawnie posługuje się również językiem niemieckim. Jubilat pytany o receptę na tak długie życie odpowiedział: ?Recepta jest prosta: dużo pracować, skromnie żyć, unikać używek?. Dla Pana Zielińskiego przybycie tak wielu gości było miłym zaskoczeniem, a zarazem wielkim przeżyciem. Był bardzo wzruszony i niezwykle ożywiony.
Poniżej prezentujemy sylwetkę Jubilata:
Pan Stefan Zieliński urodził się 21 listopada 1913 roku w Antoniówce. We wczesnym dzieciństwie zmarł mu ojciec, którego nie pamięta. Od wczesnych lat zmuszony był ciężko pracować. Miał dwoje rodzeństwa. W Antoniówce się wychowywał, tu chodził do szkoły, założył rodzinę i mieszka tu do dnia dzisiejszego. Ślub Pana Zielińskiego z Zofią, z domu Zadurską odbył się w Ostrówku dnia 12 maja 1937 roku. Ślubu udzielał ówczesny proboszcz Parafii Ostrówek - ksiądz Stanisław Melan.
W 1939 roku został zmobilizowany i wcielony do jednostki Wojska Polskiego na Wołyniu. Brał bezpośredni udział w obronie Ojczyzny, m.in. w walkach w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Podczas walk został ranny w głowę. W dniu 24 września 1939 r., po trzech tygodniach walk w obronie Ojczyzny dostaje się do niewoli niemieckiej i zostaje wywieziony do obozu jenieckiego w ?Birkenau?, w którym przebywa w bardzo trudnych warunkach 9 miesięcy. 1 czerwca 1940 r. z obozu zostaje przewieziony do niemieckiego baora, do pracy w dużym gospodarstwie rolnym.
Po powrocie z Niemiec, wraz z żoną Zofią zajmował się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego, a także dodatkowo wykonywał słomiane dachy budynków. Jak mówią mieszkańcy wsi, Pan Stefan to niezwykle pracowity człowiek, złota rączka.
Pan Zieliński za udział w walkach obronnych został uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami. W 2000 roku Minister Obrony Narodowej nadał Panu Zielińskiemu stopień podporucznika, a w roku 2005 ? porucznika rezerwy.
Obecnie Pan Zieliński jest wdowcem. Dzieci naszego jubilata to 4 synów: Jan, Zbigniew, Stanisław, Tadeusz i córka Teresa. Dwójka spośród dzieci mieszka na terenie Gminy Ostrówek: Pan Tadeusz w Kamienowoli i Pani Teresa w Antoniówce - razem z ojcem. Pan Stefan ma również 13 wnuków, 28 prawnuków i 2 praprawnuków.
Drogi Jubilacie!
Całym swoim pracowitym życiem zasłużyłeś sobie na ogromny szacunek i słowa serdecznego podziękowania. Kataklizmy dziejowe, przez które przechodziłeś przeplatały się z radościami życia codziennego. Życzymy Ci dalszych długich lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym. Mamy nadzieję, że dane nam będzie wspólnie obchodzić Twoje kolejne jubileusze. Wszystkiego najlepszego!
Tekst: Bożena Paszkowska