Drukuj

Gminne Centrum Turystyczne

Administrator. Opublikowano w Turystyka GCT

budynek gminy

logo gct

Gminne Centrum Turystyczne w Ostrówku-Kolonii

godziny pracy: 7.30 - 15.30 /poniedziałek-piatek/
tel. 81 856 27 85
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Asystentka ds. turystyki: Olga Nogal

W ramach projektu Budowa marki turystycznej i gospodarczej "Kraina Lubartowska" powstał kilkuminutowy film promujący walory naszej gminy. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo.


projekt kraina lubartowska

Położenie gminy

Sąsiaduje z następującymi gminami: Niedźwiada, Lubartów, Firlej, Kock, Czemierniki i Siemień. Zachodnią granicę gminy stanowi koryto rzeki Wieprz, następnie Wieprzysko - starorzecze Wieprza, uchodzące obecnie do Tyśmienicy, północną granicę tworzy Tyśmienica, natomiast wschodnią kompleks lasów.Położenie gminy Ostrówek na mapie wyznaczają współrzędne geograficzne: długość geograficzna od 22°30? do 22°42?E; szerokość geograficzna od 51°32? do 51°40?N.


Gmina położona jest w północno - wschodniej części woj. lubelskiego, w powiecie lubartowskim, na pograniczu trzech regionów geograficznych: Niziny Południowopodlaskiej, Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego.

Warto zobaczyć

Atrakcją dla odwiedzających gminę Ostrówek są zabytki. Do najciekawszych należy zaliczyć kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku-Kolonii, wybudowany w 1921 r. na murach dziewietnastowiecznego dworu. Kościół ten słynie z cudu i łask uzdrowienia za pośrednictwem patronki parafii. Drugim zabytkiem sakralnym godnym polecenia jest drewniany, wybudowany w stylu podkarpackim kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Jana Chrzciciela w Leszkowicach. Warta obejrzenia jest również skromna kaplica pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Tarkawicy. Inne zabytki o charakterze sakralnym to kapliczki i krzyże, które znajdują się w każdej wiosce, niemal przy każdej drodze. Do najciekawszych należy kapliczka w Kamienowoli i kapliczka w Dębicy z II połowy XIX w.

Warto zobaczyć także zabytki historyczne znajdujące się na terenie gminy Ostrówek. Wśród nich wyróżnić należy archeologiczne stanowisko Gotów w miejscowości Tarkawica, cmentarz osadników niemieckich w Zawadzie oraz płytę upamiętniającą miejsce niemieckiego mordu, dokonanego na mieszkańcach wsi Dębica-Kolonia. Bardzo ciekawym obiektem zabytkowym jest również młyn w Leszkowicach.

Uroku wiejskiego gminie Ostrówek dodają liczne budynki z okresu sprzed kilkudziesieciu lat: chaty, stodoły pokryte strzechą i ogacone trzciną.

Zobacz interaktywną mapę z zabytkami i kapliczkami.

Turystyka

Na wszystkich odwiedzających gminę Ostrówek czeka bogata sieć szlaków rowerowych oraz rozlokowane na ich trasie ławostoły, jako miejsca odpoczynku.
Zróżnicowaną przyrodę i wspaniałe krajobrazy można podziwiać podczas spływów kajakowych, organizowanych na rzece Wieprz.
Do realizacji celów rekreacyjno-wypoczynkowych gmina posiada doskonałe miejsca kąpielowe, z których chętnie korzystają mieszkańcy i goście z zewnątrz.
Gmina Ostrówek popularyzuje turystykę rowerową, która jest formą edukacji ekologicznej i przyczynia się do integracji środowiska. Przykładem jest coroczne ?Święto Roweru?. Jest to masowa impreza turystyczna ciesząca się dużym zainteresowaniem.
Tereny gminy Ostrówek wraz z kompleksami leśnymi, rzekami i zbiornikami wodnymi stwarzają idealne warunki do uprawiania rekreacyjnego hobby, tj.: polowanie na dziką zwierzynę, wędkowanie czy zbieranie owoców leśnych i grzybów.
W Ostrówku-Kolonii mieści się kompleks boisk ?Orlik?, na którym można aktywnie wypoczywać i doskonalić swoje sportowe umiejętności.
Przy budynku Urzędu Gminy wybudowane zostało Gminne Centrum Turystyczne, którego zakres działalności obejmuje promocję turystyczną gminy.

Imprezy cykliczne

Kwiecień - Przełajowe Biegi Pierwiosnka w Leszkowicach, w ramach Grand Prix Polski Środkowo - Wschodniej;
Czerwiec - Leszkowska Biesiada Świętojańska;
Lipiec - Indywidualne Mistrzostwa Sportowo-Pożarniczo-Obronne;
Lipiec - Święto Roweru;
Lipiec - Festyny Rodzinne;
Sierpień - Dożynki Gminno- Parafialne;
Sierpień - Etap Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego po Ziemi Lubartowskiej;

Przyroda

Tereny całej gminy Ostrówek posiadają liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Brak przemysłu pozytywnie wpływa na środowisko naturalne tego obszaru. Głównym atutem jest więc czyste powietrze, woda, niezdegradowana gleba, mikroklimat.

Prawdziwą perłą gminy Ostrówek jest obszar w pobliżu miejscowości Dębica, gdzie na około 50 ha powierzchni znajdują się stawy. Natomiast dolina Wieprza z dawnym korytem ? Wieprzyskiem i dolina Tyśmienicy, wraz ze starorzeczami oraz zabagnieniami są siedliskiem bardzo bogatych i unikalnych w skali Europy gatunków roślin i ptaków. Gniazdują tu m.in.: bocian biały i czarny, bielik, myszołów zwyczajny, pustułka, zimorodek, derkacz, dubelt, mewa, rybitwa i inne. Doliny tych rzek ze względu na zróżnicowany krajobraz, charakteryzują się także bogatą szatą roślinną. Występują tu gatunki rzadkich roślin, takich jak: lilia wodna, moczarka kanadyjska, grążel żółty, kosaciec syberyjski, grzybień biały i inne.

Dla zachowania najpiękniejszych miejsc na terenie gminy Ostrówek utworzono obszary podlegające ochronie prawnej: park podworski w Dębicy z II połowy XIX wieku, o powierzchni 2,5 ha, wpisany do rejestru zabytków woj. lubelskiego, obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 Dolina Tyśmienicy, który obejmuje tereny w pobliżu miejscowości Dębica, Babczyzna i Tarkawica oraz Dolina Wieprza, stanowiąca korytarz ekologiczny rangi krajowej, wyznaczony w Polskiej Sieci Ekologicznej ECONET - PL.

 

Szlaki rowerowe

Gmina Ostrówek posiada 3 szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 70 km. Trasy są bardzo atrakcyjne krajoznawczo, dominują drogi asfaltowe.

Trasa R1 (35 km)
Najdłuższa i najbardziej atrakcyjna z oznaczeniem na szlaku rowerowym miejsc atrakcji turystycznych przeznaczonych do zwiedzania - czas pokonania trasy na rowerze ok. 3 godziny.
1. Kościół parafialny w Leszkowicach
2. Zabytkowa chata nr 25 w Leszkowicach
3. Kopalnia piasku w Leszkowicach
4. Budynek byłej szkoły w Luszawie
5. Budynek byłej szkoły w Żurawińcu
6. Stanowisko archeologiczne Goci w Tarkawicy
7. Kaplica pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Tarkawicy
8. Stawy w Dębicy
9. Park podworski w Dębicy
10. Kapliczka z II połowy XIX wieku w Dębicy
11. Cmentarz kolonistów niemieckich w Zawadzie
12. Budynki cegielni z XIX wieku w Jeleniu
13. Płyta upamiętniająca miejsce zbrodni hitleryzmu
w Dębicy-Kolonii
14. Gminne Centrum Turystyczne w Ostrówku-Kolonii
15. Kościół parafialny w Ostrówku-Kolonii
16. Kapliczka w Kamienowoli
17. Skwerek w Leszkowicach

Trasa R2 (23 km)
Ostrówek-Kolonia - Cegielnia - Dębica-Kolonia - Zawada - Dębica - Babczyzna - Tarkawica - Żurawiniec-Kolonia - Żurawiniec- Luszawa - Ostrówek - Ostrówek-Kolonia

Trasa R3 (15 km)
Leszkowice - Kamienowola - Ostrówek - Ostrówek-Kolonia - Luszawa - Leszkowice.
Na trasie znajdują się miejsca postojów z ławostołami oraz sklepy w: Leszkowicach, Kamienowoli, Ostrówku-Kolonii, Dębicy, Tarkawicy i Żurawińcu-Kolonii.

 

Informator

Urząd Gminy Ostrówek , Ostrówek-Kolonia 32, tel./fax. 81 8562002, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.ostrowek.pl,

Gminne Centrum Turystyczne , Ostrówek-Kolonia 32, tel. 81 8562785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ,Ostrówek-Kolonia 39, tel. 81 8562034,

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Jana Chrzciciela , Leszkowice 6, tel. 81 8563106,

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ? Andrzej Mazur, Ostrówek-Kolonia 36, tel. 81 8562008,

Apteka ? Maria Mazur, Ostrówek-Kolonia 39, tel. 81 8562021,

Gimnazjum w Ostrówku , Ostrówek-Kolonia 3, tel. 81 8562276, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gimnazjum.ostrowek.pl,

Szkoła Podstawowa w Dębicy , Dębica 25, tel. 81 8564245, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.spd.ostrowek.pl,

Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach , Leszkowice 12A, tel. 818563104, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.spl.ostrowek.pl,

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku , Ostrówek-Kolonia 3, tel. 818562007, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.sp.ostrowek.pl,

Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrówku-Kolonii , Ostrówek-Kolonia 57, tel. 81 8562238, www.biblioteka.ostrowek.pl,

Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim O/Ostrówek , Ostrówek-Kolonia 23, tel. 81 8562004,

Poczta Polska, Ostrówek-Kolonia 57, tel. 81 8562001,

Kompleks boisk ?Orlik? , www.orlik.ostrowek.pl.

Kod pocztowy dla całej gminy Ostrówek: 21-102 Ostrówek

icon folder

icon folder gmina

icon mapa 

icon informacja

icon video

Pobierz folder
o Leszkowicach
Pobierz folder
Gminy Ostrówek
Zobacz mapę
turystyczną
Pobierz
Informator Turystyczny
Zobacz zabytki
w Gminie Ostrówek



 

Prześlij nam swoją opinię

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoś wydarzenie
Najczęściej zadawane pytania

System Informacji Przestrzennej

maps-icon   System Informacji Przestrzennej
Gminy Ostrówek

Film promocyjny

 

Dołącz do nas

Multimedia

  logo fb   logo yt   logo nk

ePUAP

e puap

Archiwum [wiadomości]

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce cookies.