Drukuj

Historia gminy

Administrator. Opublikowano w Samorząd

Dzieje Gminy Ostrówek z przeszłości
Okres Powstania Styczniowego
Gmina w okresie wojny i okupacji
Czasy współczesne

 Dzieje Gminy Ostrówek z przeszłości

Najstarsze dzieje gminy Ostrówek sięgają już 1512 r., kiedy o król Zygmunt Stary zgodził się na zmianę nazwy " Kock " na Królewskie Miasto. W ten sposób i przynależne do niego wsie przeszły na własność króla.

W 1515 r. król zezwolił Mikołajowi Firlejowi z Dąbrowicy - wojewodzie sandomierskiemu i hetmanowi wielkiemu koronnemu wykupić miasto z okolicznymi wsiami. Transakcji dokonano 26 marca 1518 r. w Krakowie.

Wieść głosi, że w 1658 r. na wieś Ostrówek najechali Kotowscy z Siemienia. Pomagali im Tatarzy i Wołosi. Zagrabiono zboże dworskie i chłopskie, uprowadzono 15 wołów. Rabusie złupili majętność na sumę 20 tys. zł polskich.

W latach 1800 - 1840 dziedzicem dóbr siemieńskich był hrabia Józef Nałęcz Małachowski i jego żona Marianna z Turskich. Były to wsie Ostrówek, Czemierniki Dębica, Tarkawica, Zawada, Antoniówka Luszawa, Kamiennowola.

ksiestwo warszawskie  

W 1829 roku 22- letni syn - hrabia Napoleon Nałęcz Małachowski, zawarł małżeństwo z rozwiedzioną i dużo starszą od siebie hrabiną Ostrowską, córką księcia Janusza Sanguszki. Po ślubie hrabina Małachowska kieruje mężem uważając że jest młodzikiem oddanym jej w opiekę. Ojciec, hrabia Józef Małachowski zapisał synowi wsie: Ostrówek z Tyńcem, Tarkawicę, Zawadę, Kamienowolę, Luszawę, Dębicę, Antoniówkę, i Żurawiniec. 5 marca 1838 r. wWiedniu hrabia Napoleon Małachowski zmarł. Hrabina Małachowska również zachorowała i musiała wyjechać za granicę, sprzedając Lubartowszczyznę kuzynowi hrabiemu Lubieńskiemu, prezesowi Banku Polskiego.

 Okres Powstania Styczniowego

Dnia 1 marca 1863 r. część oddziału płk Marcina Bordowskiego nocowała w Leszkowicach. 30 listopada 1863 r. przebywał w Ostrówku oddział powstańczy mjr Józefa Ruckiego. 13 stycznia 1864 r. oddział Michała Mareckiego i Józefa Lenickiego podążający w kierunku Lubartowa został zaatakowany przez siły wojska, złożone z 4 rot piechoty i sotni Kozaków - dowodzone przez Diediemkę. Po pięciu godzinach walki powstańcy wycofali się do Pożarowa, gdzie znowu stawiali opór. Po ponownym jego przełamaniu wycofali się ku Tarkawicy.

Dnia 15 stycznia 1864 r. przebywał w rejonie Ostrówka oddział Gozdawy. Pewnych związków naszej gminy z ostatnim partyzantem powstania styczniowego, księdzem Stanisławę Brzóską, można się dopatrywać w jego powiązaniach z Tomaszem Bielińskim, który po powstaniu, z obawy przed represjami, osiadł w Antoniówce koło Ostrówka.

Zaczątkiem administracji na tym terenie była utworzona w 1864 roku Gmina Luszawa z siedzibą w Leszkowicach, gdy to Rządca Niewęgłowski kupił i rozparcelował Leszkowice, ofiarowując 6 mórg pod gminę. Gmina swoim zasięgiem obejmowała większość wsi dzisiejszej gminy Ostrówek. W latach siedemdziesiątych XIX w. dwie wsie tj. Piaski (obecnie Żurawiniec Kolonia) i Zawada zostały sprzedane kolonistom niemieckim. Dobra dworskie w Ostrówku zostały sprzedane chłopom. W okresie międzywojennym gmina Luszawa była najuboższą i terytorialnie najmniejsza gmina powiatu lubartowskiego. Korzystała z pomocy Sejmiku. Na terenie gminy było 8 wiatraków, 2 olejarnie, 1 cegielnia, 1 piekarnia, 7 kowali, 5 cieśli, 1 kołodziej, 3 stolarzy, 3 sklepy spożywcze. Gospodarstwa rolne były rozdrobnione, przeważnie 2-3 hektarowe.

W okresie letnim mężczyźni z Leszkowic zajmowali się spławianiem drewna Wieprzem do Wisły i do Gdańska. W tym okresie wybudowano pierwszy drewniany most na rzece Wieprz. Wybudowano 2 kościoły. jeden w Leszkowicach, projektowany przez inż. Architekta Bogdana Krauzego z Lublina w stylu podkarpackim w formie "nieprawidłowego krzyża". Budowę ukończono w 1924 roku. Drugi kościół powstał w Ostrówku Kolonii, na bazie dawnego dworu Grodzickich nabytego przez parafian od Michała Szymony. Adaptacja budynku została dokonana przez inż. Architekta Bogdana Krauzego. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu neobarokowym. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przywieziona z Częstochowy w 1921 roku. W okresie międzywojennym funkcjonowały szkoły we wsiach: Ostrówek, Żurawiniec, Leszkowice, Antoniówka i Luszawa. W Leszkowicach wzniesiony został pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Gmina w okresie wojny i okupacji

W okresie wojny mieszkańcy gminy brali udział w obronie ojczyzny, walczyli pod Monte Casino, pod niebem Wielkiej Brytanii. Przebywali w niewoli niemieckiej, a także w łagrach radzieckich. Ginęli w obozach koncentracyjnych, byli więźniami Zamku Lubelskiego.
W rejonie Ostrówka powstawały chłopskie organizacje zbrojne: występowały równocześnie dwie ludowe organizacje bojowe, które ze sobą współpracowały. Były to Bataliony Chłopskie, założone i kierowane przez Jana Sikorę z Antoniówki, Wacława Sikorę z Kamienienowoli i Piotra Kostrzewę z kol. Ostrówek.
Drugą organizacją był Polski Związek Powstańczy, zorganizowany i dowodzony przez byłego oficera zawodowego Ignacego Baczyńskiego.
Przeżycia wojenne ludzi z gminy Ostrówek są tak charakterystyczne dla losów Polaków tego okresu, że można bez przesady powiedzieć, że współtworzyli historię tamtych lat.

 Czasy współczesne

Gmina w pierwotnym kształcie administracyjnym przetrwała do 1950 roku. Po tym czasie funkcjonowały dwie gromadzkie rady narodowe z których 1 stycznia 1973 roku utworzona została gmina Ostrówek. Powojenny Ostrówek to drewniane chaty kryte słomą, przy drodze drewniana remiza strażacka. Niewielki drewniany budynek Gminnej Spółdzielni "SCh" mieszczący biura, sklepy spożywczy i tekstylny, obok budynku skup mleka i mała obórka przeznaczona na skup żywca. Szkoła, a także urząd gminy znajdowały się w budynkach prywatnych. Dopiero w latach 60-tych gmina Ostrówek rozwijała się, powstały nowe budynki państwowe:

  • 1961 - oddano do użytku Szkołę w Ostrówku  - "tysiąclatka",
  • 1964 - powstał Ośrodek Zdrowia,
  • 1969 - oddano do użytku budynek Urzędu Gminy.

Na początku lat siedemdziesiątych powstała w Ostrówku Kolonii nowa baza GS "SCh" z biurowcem, magazynami, piekarnią, sklepami, bazy kółek rolniczych w Tarkawicy i Luszawie. Wybudowano wiele dróg łączących poszczególne wsie z gminą. We wsiach powstają Koła Gospodyń Wiejskich w tym Koło w Ostrówku. Założycielką Koła była Pani Wanda Gadzała, która aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-gospodarczym wsi. Wniosła duży wkład w rozwój gminy. Wspólnie z siostrą Marią Abramek bezinteresownie przekazały teren pod budowę wielu instytucji gminnych. Jest w tym duża zasługa ich brata sławnego biochemika prof. dr. hab. med. Mariana Szymony, któremu na sercu leżał rozwój rodzinnej wsi.

W latach osiemdziesiątych  wybudowane i oddane do użytku zostały szkoły w Antoniówce, Tarkawicy oraz Dębicy. Przekazano do użytku remizy OSP w Dębicy i Antoniówce. Wybudowano drogę utwardzoną do Żurawińca Wsi, rozpoczęto budowę drogi Kamienowola-Antoniówka. W latach dziewięćdziesiątych nastąpiło przyśpieszenie rozwoju gminy. W roku 1991 rozpoczęto budowę trzech budynków świetlico-remiz w Ostrówku Kolonii, Leszkowicach i Tarkawicy, budowy zakończono w 1993 roku. Powstaje też remiza w Kamienowoli. Kontynuowana jest budowa drogi Kamienowola-Antoniówka, zakończona w 1996 roku, efekt - 3 km. na rzece Wieprz zbudowano 2 nowe mosty w Leszkowicach i Luszawie. W 1993 roku rozpoczęto powszechną telefonizację 6-ciu wsi, prowadzoną z udziałem ich mieszkańców, w latach następnych telefonizowane sa kolejne miejscowości. Zakończenie telefonizacji następuje w w1999 roku.

W latach 1994-1997 - wykonano we wszystkich wsiach wodociągi z 3 stacjami uzdatniania wody. W roku 1999 -oddano do użytku Szkołę Podstawową w Leszkowicach, a w roku 2001 - budynek Gimnazjum w Ostrówku. Połączono też ostatnią wieś Żurawiniec Kolonię drogą bitą z sąsiednią gminą - efekt - 2,5 km.

urzad gminy 2009  

Dla poprawy bazy sportowej w gminie wykupiono grunty po boisko oraz wybudowano salę gimnastyczną przy Gimnazjum w Ostrówku, którą oddano do użytku w 2002.W 2005 r., oddano do użytku  drogę gminną Nr 003346L w m. Cegielnia ? Ostrówek Kolonia. Nowa nawierzchnia powstała głównie z dotacji z dotacji Unii Europejskiej i przy nakładzie własnych środków gminnych, ponadto dokonano remontu drogi gminnej położonej w miejscowości Dębica - Szkoła Nr 103329L i drogi w Zawadzie.

 

Pod koniec 2005 r. ukończono budowę stacji paliw Jerzego Kostrzewy na gruntach byłego GS-u. Stację tę oddano do użytku l stycznia 2006 r. Można w niej zaopatrzyć się w benzynę, olej napędowy i gaz do samochodu.

W 2006 roku zmodernizowano budynek Urzędu Gminy, ułożono chodnik z kostki brukowej od Ośrodka Zdrowia do skrzyżowania szkoły jak również po drugiej stronie od budynku Urzędu Gminy do kościoła, dalszą jego część wykonano w 2008 roku. W 2007 roku zmodernizowano budynek Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W roku 2007 ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji budowlano-wykonawczej sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w miejscowości Leszkowice.

W programach inwestycyjnych na tata 2008-2020 planowana jest:
modernizacja obiektów dydaktyczno-sportowych w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku, budowa sali gimnastycznej i boiska w Leszkowicach, modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Dębicy wraz z budową sali gimnastycznej, modernizacja budynku wielofunkcyjnego w Ostrówku z przeznaczeniem na dom kultury, modernizacja budynków remiz OSP w Tarkawicy i Leszkowicach z przeznaczeniem na Wiejski Ośrodek  Kultury, adaptacja budynku biurowego po SKR na świetlicę wiejską, budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Leszkowicach, budowa sieci kanalizacyjnej w Kamienowoli i Ostrówku, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków ? 100szt., budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Tarkawicy, modernizacja stacji uzdatniania wody w: Ostrówku, Dębicy i Leszkowicach, budowa Zakładu Zagospodarowania odpadów w Lubartowie (Projekt realizowany przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej), budowa sieci gazowej.

W celu zwiększenie konkurencyjności gminy oraz poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej planowana jest: budowa drogi gminnej Nr 103338L Luszawa-Leszkowice oraz budowa drogi gminnej Nr 103344L Leszkowice-Niedźwiada, modernizacja dróg gminnych w miejscowościach: Dębica, Babczyzna, Dębica-Kolonia, Jeleń, Ostrówek, Tarkawica, Zawada II Linia, jak również informatyzacja Gminy, rozbudowa budynku Urzędu Gminy i budowa parkingu w Ostrówku-Kolonii.

W roku 2010 wybudowany został odcinek o długości 1,8 km Tarkawica-Żurawiniec ze środków budżetu państwa, powiatu i gminy. Wybudowano też odcinek o dł. 1,6 km Luszawa-Leszkowice, zmodernizowano drogi gminne w Dębicy-Kolonii, Dębicy i Tarkawicy o łącznej długości 3,5 km. Rozpoczęta została budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji z dofinansowaniem ze środków PROW, rozpoczęto budowę nowego budynku Gminy.

Od 29 marca 2012 roku możemy pochwalić się nowo wybudowaną częścią budynku gminy. Część ta została zrealizowana ze środków unijnych i jest wykorzystywana do działalności Gminnego Centrum Turystycznego.

Poniżej obecny wygląd budynku gminy.

budynek gminy 2012

[Początek strony]

Prześlij nam swoją opinię

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoś wydarzenie
Najczęściej zadawane pytania

System Informacji Przestrzennej

maps-icon   System Informacji Przestrzennej
Gminy Ostrówek

Film promocyjny

 

Dołącz do nas

Multimedia

  logo fb   logo yt   logo nk

ePUAP

e puap

Archiwum [wiadomości]

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce cookies.